Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-06-2021 04:07   Güncelleme : 11-06-2021 04:07

1 Haziran Dünya Süt Günü Münasebetiyle Çeşitli İşletmelere Ziyaretlerde Bulunuldu

​Uluslararası Sütçülük Federasyonu (IDF) kararıyla, 1956 yılından bu yana her yıl 21 Mayıs Dünya Süt Günü kutlanırken BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ise 1 Haziran tarihini Dünya Süt Günü olarak ilan etmiş bulunuyor

1 Haziran Dünya Süt Günü Münasebetiyle Çeşitli İşletmelere Ziyaretlerde Bulunuldu

​Uluslararası Sütçülük Federasyonu (IDF) kararıyla, 1956 yılından bu yana her yıl 21 Mayıs Dünya Süt Günü kutlanırken BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ise 1 Haziran tarihini Dünya Süt Günü olarak ilan etmiş bulunuyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ile sektör öncülüğünde, birkaç yıldan beri dünya ile birliktelik sağlamak amacıyla Dünya Süt Günü kutlamaları için 1 Haziran tarihi esas alındı. 1 Haziran Dünya Süt Günü münasebetiyle Adana Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Caner ALIÇ ile Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğünde görevli teknik personeller Sarıçam İlçesi Avcılar Mahallesinde bulunan Ali Babanın Çiftliği Süt Ürünleri İşletmesi, HAYKOOP, Adana Süt Üreticileri Birliği ve Adana Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine ziyaretlerde bulundular.

Besinsel açıdan ‘mükemmel gıda’ olarak nitelendirilen süt, insan sağlığı açısından şüphesiz büyük önem taşımaktadır. Kemik gelişmesinin ve vücut şeklinin oluşmasının temel taşı olan kalsiyumun ana kaynağı olan süt, içerdiği protein, vitamin ve minerallerle zihinsel gelişimde de önemli rol oynamaktadır. Sağlıklı süt ve süt ürünlerinin çiftlikten sofralara olan yolcuğunda Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak sürekli sahada olduklarını belirten ALIÇ, sütün bakteriyel yükünün hafifletilmesi için sağım hijyeni ve işletme hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

ALIÇ, yapılan ziyaretlerde süt işletmelerinde, ari işletme statüsünün ve onaylı süt işletmesi olabilmenin öneminden bahsederek, Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak ilimizde bulunan ari işletme sayısını artırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını ve süt işletmelerinin ari işletme statüsü kazandıklarında daha fazla miktarda destekleme ödemelerinden yararlandıklarını, ayrıca Bakanlığımızın bundan sonraki yıllarda sütün bileşimindeki protein oranı, yağ oranı gibi kalite kriterleri dikkate alınarak yeni bir destekleme modelinin de oluşturulacağını söyledi. Böylece çiğ süt üretiminde kalitenin artırılması ve üretici gelirlerinin yükseltilmesi ile süt ürünleri üretiminde verimliliğin arttırılmasının amaçlandığını ifade etti.

Ayrıca sektörün sorunları, sütün beslenmedeki önemi, çocuklara süt içme alışkanlığının kazandırılması ve her yaşta tüketilmesi, kaynağı belli olmadan satılan süt ve süt ürünlerinin  insan sağlığı için hastalık riski oluşturabileceği konularına da değinildi.