Sağlık
Giriş Tarihi : 27-08-2021 23:51   Güncelleme : 27-08-2021 23:51

10 EYLÜL Dünya İntiharı Önleme Günü

Dünya İntiharı Önleme Günü, Dünya Sağlık Örgütü’nün işbirliğiyle Uluslararası İntiharı Önleme Derneği’nin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana düzenlenmekte olup intihar eğilimi olan kimselerin yardım almalarını kolaylaştırmak ve toplumun bu konudaki duyarlılığının arttırılması hedeflenmektedir

10 EYLÜL Dünya İntiharı Önleme Günü

Dünya İntiharı Önleme Günü, Dünya Sağlık Örgütü’nün işbirliğiyle Uluslararası İntiharı Önleme Derneği’nin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana düzenlenmekte olup intihar eğilimi olan kimselerin yardım almalarını kolaylaştırmak ve toplumun bu konudaki duyarlılığının arttırılması hedeflenmektedir. Bu yıl, Dünya İntiharı Önleme Gününün 2021 yılındaki teması Uluslararası İntiharı Önleme Derneği tarafından “Harekete Geç Umut Ol “olarak belirlenmiştir. Her yıl 800.000’e yakın insan kendi hayatına son vermektedir. Ve dahası intihar girişiminde bulunan çok sayıda insan bulunmaktadır. İntihar girişimleri dünyanın her yerinde kademeli olarak artmış ve son on yılda, endişe verici istatistiksel seviyelere ulaşmıştır. Her intihar; aileleri, toplulukları ve ülkeleri etkileyen ve geride kalan insanlar üzerinde uzun süre kalıcı etkileri olan bir trajedidir. Kaybedilen her bir yaşam, birinin eşini, çocuğunu, ebeveynini, arkadaşını veya meslektaşını temsil eder. Aile ve toplum üzerindeki psikolojik, sosyal ve ekonomik etkisi ölçülemez. İntihar, hem yaşamı sonlandırma davranışını hem de intihar girişimlerini ve intihar düşüncelerini kapsar.

İntihar eden kişilerin büyük bir çoğunluğunun teşhis edilebilir (Depresyon, Kişilik bozukluğu, Alkol ve Madde Bağımlılığı, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Şizofreni, Organik ruhsal bozukluklar ve diğer ruhsal bozukluklar vb.) bir ruh sağlığı bozukluğu bulunmaktadır. Ayrıca işsizlik, şiddet, cinsel istismar, zorbalık ve siber zorbalık nedeniyle birçok çocuğun ve gencin de içinde bulunduğu çaresizlikle akut stres ve travma tepkisi olarak bu tür davranışlarda bulundukları bilinmelidir. İntihar durumunda olan kişiler zihinsel olarak ‘zıt fikirler’ içinde olabilir. Çoğu insanın intihar edip etmeme konusunda karışık düşünceleri vardır. Yaşama ve ölme arzusu savaş halindedir. Diğer düşünmeden yapılan hareketler gibi intihar etme dürtüsü de geçicidir, birkaç dakika veya birkaç saat sürer. Genelde günlük olumsuz olaylardan tetiklenir. Bu krizleri ortadan kaldırarak ve zamana oynayarak intihar etme isteği azaltılabilir. Bu kişiler devamlı intihar hakkında düşünürler ve sorunun diğer yönlerini algılayamazlar, düşünce süreçleri özelliklerinde katılık söz konusudur. Duygusal olarak acı çekme halinde, üzgün, depresif, karamsardırlar.Kendilerine ve çevrelerine telafisi zor, zarar verici davranışlarda bulunabilirler. Bu kişiler en yakın ‘Aile Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Hayat Merkezleri ve hastanelere’ başvurarak, psikolog ve psikiyatristlerden ihtiyaçları olan ruh sağlığı hizmetinden faydalanabilirler.

Multidisipliner yaklaşımla var olan psikiyatrik bozukluklar erken teşhis edilip tedavi edildiğinde, krize müdahale ve psikososyal destek sağlandığında  intihar davranışları önlenebilir bir hal almaktadır. Kişilerin intihar düşüncelerinin olup olmadığını tespit etmenin en iyi yolu onlara sormaktır. İntihar hakkında konuşmak genel inanışın aksine intihar düşüncelerini desteklemez. Koşulsuz kabul, ciddiyet, etkin dinleme, empati, özen,  ilgi, samimiyet ve şefkatle yapılan konuşmalar kişilerin şifalanması konusunda önem arz etmektedir. İntiharı önlemek, birçok kişinin çabasını gerektirir. Aile, arkadaşlar, iş arkadaşları, topluluk üyeleri, eğitimciler, dini liderler, sağlık uzmanları, siyasi yetkililer ve hükümetleri kapsar. İntiharı önleme, birey, sistem ve topluluk düzeyinde çalışmayı kapsayan bütünleştirici stratejiler gerektirir.

Dünya İntiharı Önleme broşürüne ulaşmak için tıklayınız.

 .