Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-04-2022 21:56   Güncelleme : 11-04-2022 21:56

AB Heyeti Kozan ve Karataş’ta Saha Çalışması Yaptı

AB Heyeti Kozan ve Karataş'ta Saha Çalışması Yaptı

AB Heyeti Kozan ve Karataş’ta Saha Çalışması Yaptı

​Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü’nden aralarında Avrupa Birliği proje saha denetmenlerinin de bulunduğu heyet, İl Müdürümüz Muhammet Ali TEKİN’i ziyaret ederek, bakanlığımızın Çiftlik Muhasebe Veri Ağı desteği ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Entegre İdare ve Kontrol Sistemleri Daire Başkanlığından Ziraat Mühendisi Banu ŞENER, İstatistikçi Gamze GÜZELGÜN ile Avrupa Birliği’nden Proje Saha Denetmenleri Enrico Pietrantonio, Roberto CARPANO ve Zanabi GENESİO Adana’da sahada yapacakları iki günlük çalışma öncesi, İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN’i ziyaret ederek görüştüler. Görüşmede özellikle Bakanlığımız tarafından tarımsal işletmelere verilen Çiftlik Muhasebe Veri Ağı desteğinin Avrupa’da ve Türkiye’de uygulanması ve uygulamada yapılması gereken düzenlemeler konularında karşılıklı fikir paylaşımı yapıldı.

İl Müdürü Muhammet Ali TEKİN, Çiftlik Muhasebe Veri Ağı desteğinin işletmeler için önemli olduğunu, Adana genelinde destekten faydalanan üretici sayısının artmasını istediklerini söyledi.

Heyet daha sonra İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden konu uzmanı teknik personeller nezaretinde Kozan ve Karataş ilçelerinde Çiftlik Muhasebe Veri Ağı desteğinden faydalanan bitkisel ve hayvansal üretim yapan tarım işletmelerini ziyaret ederek üreticilerle görüştü ve anket çalışması yaptı. Üreticilere yapılan ankette üretim alanları, üretim miktarları, üretimde kullandıkları sulama, ilaçlama uygulamaları ile pazarlama konularında çeşitli sorular yöneltildi, hayvansal ve bitkisel üretim alanları yerinde incelendi.

Avrupa Birliği heyetinin Adana dışında farklı illerde de tarımsal desteklemeler konusunda saha çalışması yapacağı ifade edildi.