Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-01-2022 20:53   Güncelleme : 20-01-2022 20:53

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, Yumurtalıkta Sorunları Dinledi

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, Yumurtalıkta Sorunları Dinledi

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, Yumurtalıkta Sorunları Dinledi

​Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, saha çalışması kapsamında Yumurtalık ilçesinde muhtarlar ve çiftçiler ile bir araya gelerek tarım ve hayvancılık konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Yumurtalık Kaymakamı Hasan Hüseyin VURAL ve Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş FİLİK’in de katıldığı toplantıda konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, pandemi döneminde dünyada gıda konusunun önem kazandığını, bunun yanı sıra temel girdilerin tedarikinde de sorunlar yaşandığını belirterek, üretimin her şeye rağmen devam etmesi gerektiğini söyledi.

Bir soru üzerine Adana’da narenciye üretiminin son yıllarda çoğaldığını, pazarın geçci ve ihracata yönelik yeni çeşitler yönünden hala var olduğunu vurgulayan TEKİN, “Açık alanda muz üretiminin don riski olması ve verim düşüklüğü sebebiyle tercih edilmemesini istiyoruz. Örtü altı muz üretiminde ise seracılık maliyetinin yüksekliği nedeniyle bir durağan durum var. Ova kesiminden çok engebeli bölgelerde alternatif ürünlerle meyvecilik yapılmasını uygun görüyoruz” dedi.

Toplantıda kırsal kalkınma destekleri, bireysel sulama sistemleri destekleri, arazi toplulaştırma çalışmaları, meralar konusunda muhtar ve çiftçilere bilgi verildi.

Yumurtalık Kaymakamı Hasan Hüseyin VURAL ve Belediye Başkanı Türkeş FİLİK de toplantının bölge üreticisinin sorunlarını dile getirmesi açısından önemli olduğunu dile getirerek, İl Müdürü Muhammet Ali TEKİN’e teşekkür etti.

İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, daha sonra “Zeytin Dalı Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi”ni ziyaret ederek başkan Ahsen MENGÜTAY’dan kooperatif çalışmaları hakkında bilgi aldı. TEKİN, kooperatiflerin üretim açısından önemli olduğunu belirterek, bu konuda kadınları her zaman desteklediklerini söyledi.

Toplantıya ve kooperatif ziyaretine Yumurtalık Ziraat Odası Başkanı Tarık YILMAZ ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden şube müdürleri de katıldı.