Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-10-2021 22:58   Güncelleme : 11-10-2021 22:58

Adana Lezzete Doydu

Adana Lezzete Doydu

Adana Lezzete Doydu

Adana Valiliği ev sahipliğinde “Coğrafya Lezzettir” temasıyla düzenlenen 5. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, Merkez Park’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da katılımıyla coşkuyla gerçekleşti. Festivale katılan sanatçı, siyasetçi, yazar, gurme, sosyal medya fenomenleri Adana’dan memnun ayrılırken, kentin tanıtımı da sosyal platformlarda üst seviyede gerçekleşti.

Bazı açılış ve temaslarda bulunmak üzere Adana’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Merkez Park’ta düzenlenen 5. Uluslararası Adana Lezzet FestivaliInin de açılışına katıldı. Konuşmasına festivalin ülkeye, şehre ve ağız tadını bilen herkese hayırlı olmasını dileyerek başlayan ERDOĞAN, “Aslında festivalimizin sloganı olan ‘Coğrafya Lezzettir’ ifadesi, buradaki durumu gayet isabetli bir şekilde ifade ediyor. Gerçekten de ülkemizde lezzet deyince akla ilk gelen yerlerden biri elbette Adana’dır. Lezzetinin ünü, sınırları aşan Adana’nın kebabından yemeden, şalgamından içmeden hayata veda eden gerçekten dünya nimetlerinden mahrum gitmiş demektir” diye konuştu.

Dünyadan ve Türkiye’den pek çok kabiliyetli şefin, yemek yapma ve tadım üstadının katıldığı festivalin, her geçen yıl geliştiğine şahit olduklarını dile getiren ERDOĞAN, şöyle konuştu; “Yakın çalışma çevresinde pek çok Adanalı bulunan birisi olarak, şehrin lezzetlerine aşinalığımızı hamdolsun hiç kaybetmedik.

Diğer vakitlerde de kimi zaman Adana’dan getirterek, kimi zaman Ankara veya İstanbul’daki Adana lezzet duraklarından tedarik ederek, bu güzel lezzetlerle yakın teşriki mesaimizi sürdürüyoruz. Tabii artık ‘yemek’ dediğimiz olay, ekonomik gücü ve turizm potansiyeli ile karın doyurmanın çok ötesine geçmiş bir sektörü ifade ediyor. ‘Gastronomi’ diye adlandırılan hadise, şehirlere ve ülkelere dünya çapında değer katan sosyal, kültürel, ekonomik faaliyetlere dönüşmüştür. Hamdolsun biz bu konuda Adana başta olmak üzere, pek çok imkana, pek çok güzelliğe, pek çok markaya sahibiz”.

Konuşma öncesinde mangal ateşini yakarak festivalin açılışını yapan Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, daha sonra mangalda bir süre kentin tescilli lezzeti Adana kebabını pişirdi. Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, konuşmasının ardından, beraberindekilerle festival alanındaki stantları gezdi. Festival alanından ayrılışında vatandaşlara hitap eden ERDOĞAN, “Adana Lezzet Festivali’nde sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum. Adana, özellikle kebabından şalgamına bu duygular içerisinde inanıyorum ki gastronomide ses getiriyor ve beşincisini kutladığımız bu festivalde sizlere kalbi selamlarımı, sevgilerimi özellikle gönderiyorum.

Törene Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya YANIK, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil KARAİSMAİLOĞLU, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer ÇELİK, Genel Başkan Yardımcısı Jülide SARIEROĞLU, milletvekilleri ve diğer ilgililer katıldı.

Üç gün süren lezzet yolculuğunda, 200’ün üzerinde yerel ve geleneksel lezzeti de tatma fırsatı bulan festival tutkunları, festivale renk katan gastronomi dünyasının birbirinden kıymetli isimlerinin konferans, söyleşi, mutfak atölyelerini izleme fırsatı da buldu. Adana Valisi Süleyman ELBAN, festival alanında yer alan stantları gezerek sergilenen ürünleri inceledi, bereketli ve hayırlı festival temennisinde bulundu.

Festivalin ilk gününde Pozantı Belemedik ve Varda Köprüsüne tren yolculuğu yapan yazar, bloger ve sosyal medya fenomenleri Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün organizasyonu ile narenciyeyi dalından koparma, pamuğu tarlada hasat etme fırsatı da buldu. İlk defa narenciyeyi dalından kopardıklarını ve pamuk tarlasında kozadan çıkan pamuğa dokunduklarını belirten sosyal medya fenomenleri ve yazarlar kendileri için ayrı bir deneyim ve güzellik olduğunu dile getirdiler.

Festival alanında bulunan Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü standı da festival boyunca ilgi gördü.

İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, müdür yardımcıları ve şube müdürleri tarafından karşılanan konuklar güzel bir stand olduğunu belirterek memnuniyetlerini dile getirdi. Stand önünde yer alan saman balyaları, balkabakları ve dalında pamuk figürleri ziyaretçilerin en çok hatıra fotoğrafı çektirdiği objeler arasında yer aldı. Son gün geç saatlere kadar devam eden festival 6.’sında buluşulması temennisiyle sona erdi.  .