Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-06-2021 05:26   Güncelleme : 26-06-2021 05:26

Adana’da Turfanda Domateste Bu Yıl Yaklaşık 30 Bin Dekar Alanda Ekimi Yapılan Tarla Domatesinde Hasat Devam Ediyor

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden olan ilimizde bu yıl 200 bin ton rekolte beklenmekte olup, yaklaşık 30 bin dekar alanda ekimi yapılan tarla domatesinde hasat devam ediyor

Adana’da Turfanda Domateste Bu Yıl Yaklaşık 30 Bin Dekar Alanda Ekimi Yapılan Tarla Domatesinde Hasat Devam Ediyor

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden olan ilimizde bu yıl 200 bin ton rekolte beklenmekte olup, yaklaşık 30 bin dekar alanda ekimi yapılan tarla domatesinde hasat devam ediyor.

Turfanda domatesin tarlada kilogramı ortalama 1,5 liradan alıcı bulurken, hasadı yapılan ürünler Türkiye’nin dört bir yanına ve yurt dışına gönderiliyor.

Geçen yıl yaklaşık 29 bin dekar alana ekilen tarla domatesinde 160 bin ton ürün elde edilmişti. Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali TEKİN yaptığı açıklamada, bu yıl tarla domatesinde dekar başına 6 tona yakın ürün hasat edildiğini ifade etti. TEKİN, “Bizim hasatlarımız bir ay önce başladı. Şu an en yoğun hasadın olduğu dönemdeyiz. Her yıl Mayıs ayının ortasından itibaren tarlada hasadımız başlar. Tarla domatesi tüketiciler tarafından tercih ediliyor, Türkiye’nin her yerine gönderiliyor. İhraç da ediyoruz” diye konuştu.

TEKİN, yaklaşık 30 bin dekar alanda domates üretimi olduğunu dile getirerek konuşmasına şöyle devam etti; “Şu anda üretim başladı, fiyatlar 1,5 ile 1,6 lira arasında seyrediyor. Çiftçilerimiz dekardan ortalama 6 tona yakın domates hasat ediyor. Yaklaşık 200 bin ton rekolte bekliyoruz. Üreticilerimiz domates üretiminden ve fiyatlardan memnun. Böyle giderse inşallah çiftçimizin yüzü gülecek diye ümit ediyoruz”.

Bölgedeki üretimle salça, ketçap, domates suyu ve yem gibi ürünlere de ham madde sağlandığına işaret eden TEKİN, “Özellikle ilimizdeki üreticiler bu konuda ciddi çalışmalar yapmakta. Domates tarımında da kurulan tesislerle birlikte üretim artmakta. Üretim arttığında çiftçi daha yüksek gelir elde edip, daha mutlu bir hayat sürebilmekte” dedi.