Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-08-2021 16:03   Güncelleme : 04-08-2021 16:03

Adana’daki Yangından Zarar Gören Bölgelerdeki Hasar Tespit Çalışmaları Titizlikle Yapılıyor

Adana’nın Aladağ ve Kozan İlçelerinde çıkan ve uzun uğraşlar sonucunda kontrol altına alınarak söndürülen orman yangınları sonrası, yangından etkilenen köylerdeki hasar tespit çalışmaları titizlikle yapılıyor

Adana’daki Yangından Zarar Gören Bölgelerdeki Hasar Tespit Çalışmaları Titizlikle Yapılıyor

Adana’nın Aladağ ve Kozan İlçelerinde çıkan ve uzun uğraşlar sonucunda kontrol altına alınarak söndürülen orman yangınları sonrası, yangından etkilenen köylerdeki hasar tespit çalışmaları titizlikle yapılıyor.

Kozan, Aladağ ve İmamoğlu ilçeleri başta olmak üzere Yüreğir ve Sarıçam İlçelerimizde çıkan ve yapılan çalışmalar neticesinde söndürülen orman yangınları sonrasında, Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bağlı ekiplerin sahadaki hasar tespit işlemleri titizlikle yapılıyor.

Yangından olumsuz etkilenen 5 ilçedeki toplam 15 köyde yapılan ön inceleme sonrasında Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden ve ilgili İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden görevlendirilen teknik personeller vatandaşların hayvan, ahır, ağıl, ekili ve dikili tarım alanları ile depolanmış hayvansal ve bitkisel ürünlerindeki kayıpları tespit ediyor. Yangının hemen sonrasında yapılan ön tespitte yaklaşık 11 milyon lira değerinde tarımsal ve hayvansal kaybın olduğu saptanırken, detaylı saha çalışması sonrasında ilçe bazında hazırlanacak afet raporları Cumhurbaşkanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına iletilecek.

Daha önce Adana Valiliği ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün girişimleri sonucunda yangında büyükbaş hayvanları telef olan üreticilere Kozan ve Aladağ’da 14, ayrıca iki vatandaş tarafından da 2 adet olmak üzere toplam 16 adet büyükbaş hayvan verilmişti. Bunun yanısıra ihtiyacı olan üreticilere farklı kuruluş ve firmalardan temin edilen süt sağım makinesi, saman ve hayvan yemi de dağıtılmıştı.