Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-11-2021 17:06   Güncelleme : 11-11-2021 17:06

Ağaçlandırma Seferberliği Kapsamında Adana Valisi Süleyman ELBAN’ın da Katılımıyla Fidan Dikimi Yapıldı

Ağaçlandırma Seferberliği Kapsamında Adana Valisi Süleyman ELBAN’ın da Katılımıyla Fidan Dikimi Yapıldı

Ağaçlandırma Seferberliği Kapsamında Adana Valisi Süleyman ELBAN’ın da Katılımıyla Fidan Dikimi Yapıldı

​Milli Ağaçlandırma Seferberliği kapsamında geçtiğimiz yaz mevsiminde orman yangınları sonucu kül olan Sarıçam, Aladağ ve Kozan ilçelerinde fidan dikimi yapıldı. Geçen yaz Türkiye genelinde olduğu gibi Adana’da da birçok ilçede yüzlerce hektar ormanlık alan yangınlar nedeniyle küle döndü. Zarar gören alanlarda doğayı yenilemek adına çalışmalara başlandı. 27 Temmuz’da Sarıçam ilçesinde orman yangını nedeniyle küle dönen alanda, Milli Ağaçlandırma Günü ve yanan ormanlık alanları yenileme çalışmaları kapsamında, 7 bin 500 fidan dikimi yapıldı. Programa Adana Valisi Süleyman ELBAN, Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, Adana Orman Bölge Müdürü Mahmut YILMAZ, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Toplamda 50 bin fidan dikilecek alana, toplanan kişilerin yaptığı çalışmayla 7 bin 500 fidan dikildi. Dikilen fidanlara daha sonra can suyu verildi. Elleriyle fidan diken Vali ELBAN, daha sonra diktiği fidanı suladı. Eş zamanlı olarak orman yangınlarında yüzlerce dönem alan yanan Aladağ ve Kozan ilçelerinde de fidan dikimi gerçekleştirildi.

Her yaz etkili olan orman yangınlarının geçtiğimiz yaz daha yoğun yaşandığını dile getiren Vali ELBAN, daha önceki yıllarda yanan bölgelerin ağaçlandırma çalışmalarının bittiğini söyledi. Aynı şekilde bu yaz yanan alanların da sezon bitmeden ağaçlandırılacağını kaydeden ELBAN, ‘Çalışmalar tüm hızıyla sürecek. Aladağ, Kozan ve diğer ilçelerde yanan her alan ağaçlandırılacak. Türkiye genelinde toplamda 84 milyon fidan hedefine ulaşacağız’ dedi.

“Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes” sloganıyla yapılan etkinlikte Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN de ağaçlandırma sahasına iki adet fidan dikerek suladı.