Teknoloji
Giriş Tarihi : 09-09-2021 15:28   Güncelleme : 09-09-2021 15:28

AOSB YÖNETİMİ BAKAN YARDIMCISI BÜYÜKDEDE İLE ONLİNE TOPLANTIDA BİR ARAYA GELDİ

AOSB’NİN PROJELERİ BAKANLIKTA ANLATILACAK BAKAN YARDIMCISI BÜYÜKDEDE: “AOSB’NİN ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞ BİRLİĞİ TAKDİR EDİYORUM” Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nin (AOSB), Üniversite- Sanayi iş birliği kapsamındaki çalışmalarını takdir ettiğini bildirdi

AOSB YÖNETİMİ BAKAN YARDIMCISI BÜYÜKDEDE İLE ONLİNE TOPLANTIDA BİR ARAYA GELDİ

AOSB’NİN PROJELERİ BAKANLIKTA ANLATILACAK

BAKAN YARDIMCISI BÜYÜKDEDE: “AOSB’NİN ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞ BİRLİĞİ TAKDİR EDİYORUM”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nin (AOSB), Üniversite- Sanayi iş birliği kapsamındaki çalışmalarını takdir ettiğini bildirdi. AOSB yönetimi ile online toplantıda bir araya gelen Büyükdede, AOSB’nin bu çalışmalarının bakanlıkta anlatılması için toplantı organize edileceğini bildirdi. 

AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, Bölge Müdürü Ersin Akpınar,  Proje Destek Ofisi Koordinatörü ve Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Doç. Dr. Tuğçe Demirdelen ve Proje Uzmanı Özkan Özbek,  Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve Bakanlık Stratejik Plan ve Program Daire Başkanı Orhan Kılınç ile online toplantıda bir araya geldi. 

Hayata geçirilen yenilikçi projeleri Türkiye geneline rol model olan AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü ve AOSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar toplantıda,  Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’ye, AOSB’nin firmalarına yapmış olduğu hizmetler ve projelere ilişkin detaylı bilgi paylaşımında bulundular.

PROJE DESTEK OFİSİ

Doç. Dr. Tuğçe Demirdelen ise AOSB- ATÜ Üniversite-Sanayi iş birliğinden bahsederek, AOSB Proje Destek Ofisi’nin yapısını ve yapılan çalışmaları anlattı. Demirdelen, Proje Destek Ofisi tarafından sanayicilerin  büyümeleri ve gelişimine yönelik VAP ve TEVMOD ile Ar-Ge projeleri konularında sürekli destek verildiğini belirten belirterek, “Firmaların isteği üzerine check-up hizmetleri ve AB Projeleri hakkında bilgilendirme yapılmaktadır. Bunların yanı sıra TUBİTAK, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı teşvikleri ile ilgili gerekli bilgilendirmeler yapılıp, bu teşviklerden en etkili şekilde faydalanmaları amaçlanmaktadır” dedi.

TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ

Teknoloji Transfer Ofisi ile de akademisyenlerin üniversitede kazandıkları bilgi, donanım ve becerileri sanayicilere kazandırma konusunda çalışalar yapıldığını belirten Doç. Dr. Demirdelen,  AOSB ve ATÜ TTO işbirliği kapsamında gerçekleştirilen Sanayi Odaklı Proje yarışması hakkında da bilgi verdi.

Demirdeen, girişimcilere ve akademisyenlere projelerini geliştirip, inovatif çalışmalar üretebilecekleri  Kuluçka Merkezi’nin kurulum hazırlıklarının da devam ettiğini bilgisini verdikten sonra geçtiğimiz Temmuz ayında düzenlenen Yeşil Mutabakat Çalıştayı hakkında bilgi verdi. 

Yeşil Mutabakat ile ilgili ayrıntıları paylaşmak, iyi uygulama örneklerini göstermek ve aynı zamanda bilinçlenerek aksiyon planları oluşturabilmek adına Yeşil Mutabakat’ın ilk adımları niteliğinde olan 2 günlük çalıştayın son derece verimli geçtiğini anlatan Demirdelen, bu çalıştay ile birlikte farklı üniversitelerle paydaşlık kurularak, AOSB firmalarıyla birlikte başlatılan pilot çalışmanın projelendirildiği bilgisini verdi.

Oldukça faydalı ve verimli geçen online toplantıda, AOSB’nin projelerini ve Üniversite-Sanayi iş birliği kapsamında yapılan çalışmaları takdir ettiğini belirten Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, bu sunum kapsamında yapılan çalışmaların ve projelerin Bakanlıkta anlatılması için toplantı organize edileceğini bildirdi.