Ekonomi
Giriş Tarihi : 29-04-2022 17:19   Güncelleme : 29-04-2022 17:19

Arıcılara 945 Ton Şeker Desteği Yapıldı

Arıcılara 945 Ton Şeker Desteği Yapıldı

Arıcılara 945 Ton Şeker Desteği Yapıldı

Türkiye bal üretiminde birinci sırada yer alan Adana’da, arıcılara Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün koordinesinde Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından temin edilen şeker dağıtımı yapıldı.

İlkbahar mevsiminde yeterli polen oluşumuna kadarki dönemde arı ölümlerini engellemek ve girdi maliyetindeki artıştan arıcıların olumsuz etkilenmemesi amacıyla yapılan çalışmada, Adana’da arı yetiştiriciliği yapan Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı ve işletmesi aktif olan arı yetiştiricilerine toplam 945 ton toz şeker dağıtımı yapıldı.

Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi tarafından Adana için 945 ton kota verildiğini belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, “İlimiz genelinde AKS Sistemine kayıtlı 1816 yetiştiricimize arılı kovan hesabıyla kovan başına 2.82 kg şeker olarak hesaplanmıştır. Bilindiği üzere arıcılık, ekonomik boyutuyla yapılan tarımsal bir faaliyet olup, ülkemizde ve dünyada birçok aile geçimini arı yetiştiriciliği ile sağlamaktadır. Bal arıları, arı ürünlerinin çeşitliliği ile polinasyona katkı sağlamaktadırlar. Arıcılık için ilimizin sahip olduğu doğal elverişliliğin ideal bal üretimi hedefine ulaşması yönünde yoğun çaba harcanmaktadır. Arıların doğal iki besini polen ve nektar olup, arılarda ilkbahar beslemesi yapılmaktadır. Bu beslemenin amacı, yiyecek sıkıntısı çeken kolonilere besin takviyesi yapmaktır” dedi.

Arılarda ilkbahar beslemesine katkı sağlamak amacıyla, Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı, aktif kolonisi olan arıcılara şeker dağıtımının İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde İlçe Müdürlükleri tarafından yapıldığını kaydeden TEKİN, “Üreticilerimizin yaşadığı girdi maliyeti yükseklikleri ile birlikte, bal arılarının üretim sezonuna güçlü çıkabilmeleri ve verimli bir üretim sezonu geçirebilmeleri için Bakanlığımız ve Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. tarafından ilimiz arılı kovanları için toplam 945 ton şeker temin edilmiştir” diye konuştu.

361 ton şeker dağıtımının yapıldığı Kozan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ömer ERDOĞAN ise arıcıların ilgisinin yoğun olduğunu belirterek, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın arıların beslenmesinde kullanılması için arı yetiştiricilerine tahsis ettiği 361 ton şeker ilçemize geldi. 2 gün boyunca dağıtım yapılacak. Arıcılarımıza bereketli bir sezon diliyoruz” şeklinde konuştu.

Arıcılar Birliği Üyesi Hayrullah ERDOĞAN ise dağıtımın kayda göre yapıldığını, piyasada 50 kilogramlık şekerin ortalama 850-1000 TL arasında satıldığını, kendilerine ise torbası 390 TL’den verildiğini, torba başına 14 TL de nakliye parası alındığını söyledi. 482 bin adet kovan varlığına sahip Adana, geçen yıl elde ettiği 12 bin 300 ton bal üretimi ile Türkiye bal üretiminde birinci sırada yer almıştı.