Ekonomi
Giriş Tarihi : 17-12-2021 18:32   Güncelleme : 17-12-2021 18:32

Arıcılık Fuarında En Güzel Ballar Yarıştı

Arıcılık Fuarında En Güzel Ballar Yarıştı

Arıcılık Fuarında En Güzel Ballar Yarıştı

​Dünya bal üretiminde 2. sırada yer alan Türkiye’de arıcılık sektöründe faaliyet gösteren firmalar Adana’da düzenlenen APİ Türkiye Bal ve Arıcılık Ürünleri Ekipmanları Hizmetleri ve Pazarlaması Fuarı’nda bir araya geldi.

Elka Fuarcılık tarafından Sarıçam Kültür Merkezi’nde düzenlenen fuara, 10 ilden 29 firma katıldı. Fuar kapsamında Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün organizasyonu ile “En Güzel Bal Yarışması” da düzenlendi.

Elka Fuarcılık Genel Müdürü Bülent YAMAÇ, fuar açılışında yaptığı konuşmada bal ve arıcılık ürünlerinin sergilendiği fuarın, bölgenin kendisini göstermesi açısından önemli olduğunu ifade etti. YAMAÇ, “Bal ve arıcılıkla ilgili fuar organizasyonuyla hem şehrimizin hem ülkemizin sektördeki gücünü inşallah herkese anlatacağız” dedi.

Fuarda Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün de standları da yer aldı.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen “En Güzel Bal Yarışması”na Adana’nın ilçelerinden toplam 49 üretici katıldı. Yarışma Organizasyon Komitesi fuar öncesinde yarışma için başvuru yapan 49 üreticinin ballarını genel görünüş, aroma ve yoğunluk bakımından ön incelemeden geçirdi. Ardından ballar laboratuvar analizinden geçirildi ve puanlamaya tabi tutuldu. Yapılan değerlendirme sonucunda Çukurova ilçesinden üretici Orhan TOPRAK üçüncü, Pozantı ilçesinden üretici Abdulkadir YİĞİT ikinci ve İmamoğlu ilçesinden üretici İbrahim AKKO ise birinci seçildi. Dereceye giren bal üreticilerine Adana İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Efe GÜLER ve protokol tarafından çeyrek ve gram altın ile arıcılıkta kullanabilecekleri malzemeler takdim edildi. Yarışmada ilk 10’a giren diğer bal üreticilerine de çeşitli arıcılık malzemeleri hediye olarak verildi.