Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-06-2021 04:09   Güncelleme : 11-06-2021 04:09

Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yunus BAYRAM’ın Katılımıyla Akdeniz Meyve Sineği ile Mücadele Toplantısı Yapıldı

​Akdeniz Meyve Sineği ile Mücadele Toplantısı, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Dr

Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yunus BAYRAM’ın Katılımıyla Akdeniz Meyve Sineği ile Mücadele Toplantısı Yapıldı

​Akdeniz Meyve Sineği ile Mücadele Toplantısı, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yunus BAYRAM’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün salonunda düzenlenen toplantıya Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Salih KAFKAS, İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, Adana Biyolojik Mücadele ve Araştırma Enstitü Müdürü Dr. Miraç YAYLA, Adana Büyükşehir Belediye Daire Başkanı Deda BÜYÜKÖZTÜRK ile ilgili kamu kurum ve STK temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yunus BAYRAM, Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelede il bazında tüm paydaşlarla birlikte yapılacak çalışmaları değerlendirmek üzere bir araya geldiklerini belirtti. Ayrıca Akdeniz Meyve Sineği Ulusal Eylem Planı hakkında, toplantıya katılan üreticilere, firmalara ve ilgili STK’lara bilgi verdi.

Toplantıda, Akdeniz Meyve Sineği mücadelesi ‘Ulusal Eylem Planı’ kapsamında tüm paydaşlara düşen görevler anlatılarak, özellikle 2018 yılında yüksek popülasyon artışıyla turunçgil ürünlerinde önemli bir kalite ve ürün kaybına neden olan Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelenin, ilimizin yanı sıra ülkemiz ekonomisi açısından da büyük önem arz ettiği belirtildi. Akdeniz Meyve Sineğinde kültürel tedbirlerin alınması, biyoteknik mücadele ve eş zamanlı toplu mücadeleye ağırlık verilmesi üzerinde duruldu. 2021 yılında da Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından AMS İzleme Projesi ve AMS Toplu Mücadele Çalışmalarının aynı titizlikle Büyükşehir ve İlçe Belediyeleriyle birlikte yürütülmeye devam ettiği belirtildi.

Görüş alışverişiyle devam eden toplantıda, Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelede önleyici tedbirlere yönelik bilgilendirme faaliyetleri detaylarıyla ele alındı.