Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-09-2021 21:49   Güncelleme : 07-09-2021 21:49

Bakanlık Desteğiyle Çukurova’da En Büyük Mantar Üretim Tesisi Faaliyete Geçti

​Türk tarımında önemli bir yere sahip olan Adana’da tarıma dayalı yatırımlar da devam ediyor

Bakanlık Desteğiyle Çukurova’da En Büyük Mantar Üretim Tesisi Faaliyete Geçti

​Türk tarımında önemli bir yere sahip olan Adana’da tarıma dayalı yatırımlar da devam ediyor. Çukurova Bölgesinin kapasite ve teknolojik olarak en büyük ve modern kültür mantarı üretim tesisi faaliyete geçti.

Tarım ve Orman Bakanlığının 13. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında iki yıllık fizibilite çalışması sonucu hazırlanan proje ile ELPA Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından hayata geçirilen Elpa Mantarcılık tesisleri yenilenebilir enerji ile çalışacak.

Yüreğir ilçesi Gökçeli Mahallesindeki tesislerde incelemede bulunan Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, Elpa Gurup Yönetim Kurulu Başkanı Hıdır BAHÇE’den tesisle ilgili bilgi aldı. 6 ay süren kurulum çalışmasını tamamladıklarını ve önümüzdeki hafta ilk mantar hasadını yapacaklarını ifade eden Elpa Gurup Yönetim Kurulu Başkanı Hıdır BAHÇE, “Projemiz, bölgemizin teknoloji ve kapasite bakımından en modern ve büyük tesisi. Tesisimiz, kendi çatısına yapılacak 1 Megawatt gücündeki güneş enerjisi panelleri ile de kendi enerjisini üretecek olması bakımından Türkiye’de ilk proje olma vasfını taşıyor. Bu sayede yılda 1500 MW elektrik üretecek proje, hem kendi enerjisini karşılayacak hem de ülkemizin enerji ihtiyacına katkıda bulunacak. Kültür mantarı sektöründe kaliteli, taze ve devamlı ürün sağlama sıkıntısı var. Biz bu tesiste günde 1,5 ton, yılda ise yaklaşık 600 ton kaliteli, taze kültür mantarı üreterek piyasanın talebini karşılayacağız” dedi. BAHÇE, yılda sadece kendi tesislerinin 2500 ton kompost ihtiyaçları olduğunu belirterek, kompost üretimi alanında yatırım yapmak isteyen işadamlarının önünün açık olduğunu da ifade etti. 

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN de bölgenin çok modern bir mantar üretim tesisine kavuşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bakanlığımızın etap etap açıklanan tarıma dayalı yatımların desteklenmesine yönelik destekleri, bu alanda kendi imkanlarını da ortaya koyarak bir şeyler yapmak isteyen yatırımcılar için bir fırsat. Üretimden paketlemeye kadar entegre, modern bir tesisi Adana’ya kazandıran Elpa Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni kutluyorum” şeklinde konuştu.

İlk mantar hasadının gelecek hafta yapılacağı Elpa Mantarcılık Tesislerinde dönem dönem değişmekle birlikte 20 ile 30 kişinin istihdam edileceği belirtildi.