Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-04-2022 18:56   Güncelleme : 06-04-2022 18:56

Çiftçi Okuluna Katıldılar, İlaçlama Motoru Sahibi Oldular

Çiftçi Okuluna Katıldılar, İlaçlama Motoru Sahibi Oldular

Çiftçi Okuluna Katıldılar, İlaçlama Motoru Sahibi Oldular

​Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün Türkiye Temsilciliği (FAO) ile Adana Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün birlikte yürüttüğü Uygulamalı Çiftçi Okulu Projesi’ne katılan üreticilere Motorlu Sırt Pulverizatörü dağıtıldı.

Adana’nın Kozan ve Feke ilçelerinde, kırsalda yaşayan üreticilerin refah seviyesini yükseltmeyi amaçlayan ve FAO tarafından desteklenen projenin alet-ekipman dağıtım töreni Kozan ilçesinde yapıldı.

Programın açılışında konuşan FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül SELIŞIK, daha önce de Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile farklı projeler yaptıklarını belirterek, “Amacımız tarımda istihdamı, kalifiye eleman ihtiyacını kapatmayı hedefliyoruz. Bu proje de bunu amaçlayan bir projeydi” dedi.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, Adana’nın birçok üretimde Türkiye birincisi olduğunu hatırlatarak, “Adana’da çiftçilik ilimize örnek olmalı, bunun için uğraşıyoruz. Tarım Bakanımızın Adanalı olması bize fazlasıyla güç veriyor. Adana Türkiye’de birçok üründe 1. sırada yer alıyor. Bunlardan bir tanesi Trabzon Hurması, 20 bin ton üretimle birinci sıradayız. Üretimde sorunumuz yok. Bu ürünün katma değer kazanması lazım. FAO bu projeyi destekleyenlerden bir tanesi, elimizden geldiğince yereldeki çiftçilerimize küçük ya da büyük destek veriyoruz. Daha önce Feke ilçemizde çeşitli desteklemeler sağlamıştık, bugün de burada Motorlu Sırt Pulverizatörü dağıtımı yapacağız. Bu tip projeleri artık daha fazla yapacağız” şeklinde konuştu.

Törene katılan AK Parti Adana Milletvekili Abdullah DOĞRU da yaptığı konuşmada alet-ekipman dağıtımı yapılan üreticilerin arazi büyüklüğü açısından dezavantajlı bölgede yaşadığını belirterek, “Buralarda katma değeri daha yüksek ürünlerde, yetiştirme noktasında çok iyi mesafe alınıyor. Biz Kozan Hurmasını götürüp ikram ettiğimizde, çok güzel dönüşler alıyoruz. Kozan hurmasını geçtiğimiz yıl Sayın Cumhurbaşkanımıza da ikram ettik” dedi.

Konuşmaların ardından 75 üreticiye sertifikaları ve Motorlu Sırt Pulverizatörleri programa katılan protokol heyeti ve FAO temsilcileri tarafından takdim edildi.

Motorlu Sırt Pulverizatörleri alan üreticiler de hurma ve narenciye üretimi yaptıklarını, dağıtılan pülverizatörün ilaçlamada işlerine yarayacağını söyledi. Törene AK Parti Adana Milletvekili Abdullah DOĞRU, Kozan Kaymakamı Şafak GÜRÇAM, Feke Kaymakamı Vahit YILMAZ, Kozan ve Feke İlçe Tarım Müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve çiftçiler katıldı.