Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-08-2021 22:55   Güncelleme : 23-08-2021 22:55

Çukurova’dan 14 Ülkeye Meyve Fidanı İhraç Ediliyor

​Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Çukurova’da narenciye, kiraz, şeftali, Trabzon hurması, muz ve ceviz gibi ürünlerin fidanları yetiştirilerek yurt dışına gönderiliyor

Çukurova’dan 14 Ülkeye Meyve Fidanı İhraç Ediliyor

​Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Çukurova’da narenciye, kiraz, şeftali, Trabzon hurması, muz ve ceviz gibi ürünlerin fidanları yetiştirilerek yurt dışına gönderiliyor.

Adana Tarım ve Orman İl Müdürlüğü verilerine göre 2018’de 500 bin adet olan ihracat, 2019’da salgının kısmi olumsuz etkisiyle 150 bin adet olarak gerçekleşti. Geçen yıl 900 bin adet fidanı dünya piyasasına sunan Adanalı fidan üreticileri, bu yıl 1 milyonu geçme hedefiyle çalışıyor.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, kaliteli, hastalık ve zararlılara dayanıklı, verimli ürün için sertifikalı fidancılığın büyük önem taşıdığını belirtti. Adana’nın sertifikalı fidancılıkta ülke ihtiyaçlarının yanında dünya pazarında da iddiasını artırdığına işaret eden TEKİN, Azerbaycan, Libya, Özbekistan, Hollanda, Gürcistan, Irak, Arnavutluk, İngiltere, Karadağ, Fas, Cezayir, Lübnan, Tunus, KKTC’nin ihracatta öne çıktığını dile getirdi. 2020 yılında yaklaşık 900 bin adet fidanın Adana’dan 14 ülkeye ihraç edildiğini vurgulayan TEKİN, “Bu ihracattan yaklaşık 3 milyon dolar gelir elde edilmiştir. Bu yıl 1 milyon adet üzerinde fidan ihracatı bekliyoruz. Bu ihracat, iç piyasayı da hareketlendirmekte. Fidan aslında görünmeyen ama tarımda ciddi bir katma değeri olan bir sektör. İnşallah bu sektörü daha da geliştirerek hem ülkemize hem de dış piyasaya sertifikalı ve kaliteli fidan ulaştırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.