Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-08-2021 17:51   Güncelleme : 18-08-2021 17:51

Feke İlçemizdeki Kadın Üreticilerimize Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Tarafından Çapa Makineleri Desteği Yapıldı

​Adana’nın Feke ilçesinde son dönemde lavanta üretimine yönelerek fark yaratan kadın üreticilere Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) desteğiyle alınan çapa makineleri hibe olarak teslim edildi

Feke İlçemizdeki Kadın Üreticilerimize Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Tarafından Çapa Makineleri Desteği Yapıldı

​Adana’nın Feke ilçesinde son dönemde lavanta üretimine yönelerek fark yaratan kadın üreticilere Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) desteğiyle alınan çapa makineleri hibe olarak teslim edildi.

Feke ilçesi Paşalı Ortaokulu bahçesinde hibe olarak verilen çapa makineleri teslimi sebebiyle tören düzenlendi. Törende konuşan Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, bölge üreticisinin üretim yaparak kalkınmasını sağlamak amacıyla bu projenin yürütüldüğünü vurgulayarak, “FAO ile ortak yürüttüğümüz proje kapsamında hibe çapa makinelerini kadınlarımıza teslim ediyoruz. Kadınlar yaptıkları, ürettikleri ürünleri kooperatif çatısında sürdürüyor ve bizler de üreten kadınlarımıza tam destek veriyoruz. Buradaki amacımız böyle güzel bakir yerleri muhafaza edip üretimin, hayvancılık ve tarımın gelişmesini sağlamak. Dünyada tıbbı ve aromatik bitkiler ve doğal ürünler pazarlarda geniş yer buluyor” dedi.

FAO Türkiye Program Yöneticisi Sheikh AHADUZZAMAN ise uygulamalı kadın çiftçi eğitimlerine katılan kadınlara tebriklerini ileterek, “Aslında en son geldiğimizde buraya tekrar gelmek istedik. O zaman uygulama çiftçi okulunun modülünü ziyaret etmiştik. Sizlere teşekkür ediyoruz, Avrupa Birliğine de teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki günlerde çalışmalarımıza devam etmeyi hedefliyoruz. Lavanta üreten kadınların heyecanı büyüyor. Bunu görmek bizleri mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

Tapaneli Tarımsal Kalkınma Kadın Kooperatifi Başkanı Hilal KÖZ de yaptığı konuşmada, Tapan’da kooperatif üyesi 16 kadın çiftçinin katılımı ile uygulamalı çiftçi okulundan mezun olan kadınlara FAO tarafından hibe olarak verilen çapa makinalarını teslim etmekten duydukları mutluluğu dile getirerek, ilçede kadınların tarımda kalkınmaları için büyük destek aldıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından 16 kadın çiftçiye, FAO Türkiye Program Yöneticisi Sheikh AHADUZZAMAN, Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Birsen ERGÜN, Feke İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hakkı SARIOĞLAN, Saimbeyli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Halil PAŞAOĞLU, Kozan Ticaret Odası Meclis Başkanı Yaşar ÇELEN ve Tapaneli Kadın Kooperatifi Başkanı Hilal KÖZ tarafından tarımsal üretimde kullanmaları için çapa makineleri teslim edildi.