Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-04-2022 02:54   Güncelleme : 23-04-2022 02:54

Genç Girişimciler Eğiticilerin Eğitimi’nde İşletme Ziyareti Yapıldı

Genç Girişimciler Eğiticilerin Eğitimi’nde İşletme Ziyareti Yapıldı

Genç Girişimciler Eğiticilerin Eğitimi’nde İşletme Ziyareti Yapıldı

​Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen, Birleşmiş Milletler Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) tarafından desteklenen Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında, Genç Girişimciler Eğiticilerin Eğitimi programına katılan teknik personeller eğitimlerini işletme gezileri ile tamamladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ve halen 6 ilde devam eden Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi’nde kırsal göçün önlenmesi ve gençler için sosyal ve ekonomik yönden cazip imkanlar yaratması açısından önemli fırsatlar sunuluyor. Projenin uygulandığı Kastamonu, Sinop, Bartın, Adana, Mersin ve Osmaniye illerindeki proje yürütücüsü teknik personellere sahadaki gençleri projeye dahil edebilmeleri için 5 günlük eğitim düzenlendi.

Eğitimlerin son gününü Adana’daki işletme gezilerine ayıran teknik personeller ilk olarak Yaltır Tarım’ı ziyaret etti. Burada işletme sorumluları tarafından firmanın faaliyetleri hakkında proje yürütücüsü teknik personellere bilgi verilirken, çilek, böğürtlen, ahududu, blackbery meyveleri hakkında yapılan çalışmalar da anlatıldı.

Teknik personeller daha sonra Seyhan Kuyumcular Mahallesinde bulunan ve bakanlığımız genç çiftçi projesinde desteklenerek kendi işletmesini kuran Yeliz TOK’u ziyaret etti. Lavanta Kokulu Kelebekler Projesi hakkında misafirlere bilgi veren İşletme Sahibi Yeliz TOK, kadın girişimcilik serüvenini anlatarak, istenildiğinde birçok zorluğun üstesinden gelinebileceğini söyledi. 

Kastamonu, Sinop, Bartın, Adana, Mersin ve Osmaniye illerinden 40 kadar teknik personelin katıldığı Genç Girişimciler Eğiticilerin Eğitimi’nde İzleme ve Değerlendirme Uzmanı Erhan BAYSAN ve Tarım Uzmanı Ender YEŞİL tarafından katılımcılara pazar analizi, proje hazırlama, pazarlama planı, stratejik planlama, finansal okuryazarlık konularında eğitim verildi.