Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-10-2021 21:58   Güncelleme : 21-10-2021 21:58

Hastalıktan Ari İşletmeler Bir Adım Önde

Hastalıktan Ari İşletmeler Bir Adım Önde

Hastalıktan Ari İşletmeler Bir Adım Önde

​Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hibe desteğiyle kurulan tarım ve hayvancılık işletmelerinin sayısı günden güne artıyor. Son olarak Karaisalı ilçesi Altınova Mahallesinde Altınova İnşaat, Nakliyat, Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından kurulan Altınova Hayvancılık İşletmesi, hastalıktan ari işletme sertifikası alarak bir adım öne geçti.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, İl Müdür Yardımcısı Efe GÜLER, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Caner ALIÇ, Karaisalı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şevki ALTUNBAŞ, Altınova Hayvancılık İşletmesini ziyaret ederek, işletme müdürü Abdulsamet ÖGE’den işletme ile ilgili bilgi aldı. İşletme Müdürü ÖGE, Murat TİFTİK ve Faruk ÇOK tarafından kurulan işletmenin Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 12. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’ndan yararlandığını ve 10 ay önce faaliyete geçtiğini belirterek, “1000 hayvan kapasitemiz var. Şu anda 323 büyükbaş hayvanımız var. Bunların bir kısmı süt için, bir kısmı damızlık olarak yetiştiriliyor. Silaj yem üretiminden süt sağım ünitelerine kadar modern bir işletmeyiz. Son olarak hastalıktan ari işletme sertifikası da aldık. Bu bizi piyasa da rakiplerimize göre bir adım öne geçirdi. Zamanla hayvan varlığımızı kapasitemiz olan sayıya çıkaracağız” dedi.  

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN de Brusella ve Tüberküloz hastalığı ile ilgili testlerden geçen ve testleri uygun olan işletmelere “Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık Sertifikası” verildiğini belirterek, “Bu işletmeler Hastalıktan Ari İşletme desteklemesinin yanı sıra bakanlığımızın diğer hayvancılık desteklemelerinden de faydalanıyor. Bu işletme 2021 yılı (Ocak-Şubat-Mart) 1.Dönem Çiğ Süt Desteklemesinden faydalanmıştır. Bu tür işletmelerin sayısının daha çok artması temennisi içindeyiz. Hayvancılık işletmelerinde kaba yem ihtiyacı önemli bir yer tutuyor. Buranın kaba yem ihtiyacını büyük oranda kendisinin sağladığını öğrendik. Kendilerine kazançlı ve bereketli bir işletmecilik diliyorum” şeklinde konuştu.