Ekonomi
Giriş Tarihi : 30-12-2021 13:49   Güncelleme : 30-12-2021 13:49

Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü Tarafından Evcil Hayvan Kimliklendirme Yönetmeliği Anlatıldı

Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü Tarafından Evcil Hayvan Kimliklendirme Yönetmeliği Anlatıldı

Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü Tarafından Evcil Hayvan Kimliklendirme Yönetmeliği Anlatıldı

​Adana genelinde faaliyet gösteren serbest veteriner hekimlere Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik ve yapılacak çalışmalar anlatıldı.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Adana Veteriner Hekimler Odası tarafından düzenlenen toplantıya Adana Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Efe GÜLER, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Caner ALIÇ, Adana Veteriner hekimler Odası Başkanı Nihat KÖSE ile Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğünde görevli veteriner hekimler ile serbest çalışan veteriner hekimler katıldı.

Toplantıda Aşı Takip Sistemi (ATS), İlaç Takip Sistemi (İTS), Pet-Vet Sistemi, e-reçete ile Gazete’de Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik anlatıldı.

Resmi Gazete’de 2010 yılında çıkan 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na göre hayvanların tanımlanması ve kayıt altına alınması, ayrıca canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerin sevkleri ile hayvan satış yerleri ve satışa ilişkin sağlık koşullarının kayıt altına alınması yetkisinin bakanlığa verildiği belirtilerek, bu kanun dayanak alınarak 26/2/2018 tarihli ve 30344 sayılı Resmî Gazete’de Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’in çıkarıldığı ifade edildi.

Toplantıda yönetmelik kapsamında sahipli köpeklerin 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren, sahipli kedi ve gelinciklerin ise 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren kimliklendirilerek kayıt altına alınacağı ifade edilirken yeni çıkarılan hayvanları koruma kanununa göre tüm türlerde bu sürenin 2022 sonuna kadar uzatıldığı vurgulandı. Yapılacak kimliklendirmenin aynı zamanda Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (Pet-Vet Sistemi) nasıl işleneceği de toplantıya katılan veteriner hekimlere anlatıldı.