Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-04-2022 16:29   Güncelleme : 06-04-2022 16:29

İl Müdürlüğümüz Yeni Bir AB Destekli Proje Uygulayacak

İl Müdürlüğümüz Yeni Bir AB Destekli Proje Uygulayacak

İl Müdürlüğümüz Yeni Bir AB Destekli Proje Uygulayacak

​Tarımda Ekonomik Fırsatların Geliştirilmesi-PEPA Projesi protokolü, İl Müdürümüz Muhammet Ali TEKİN ile Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Aylin ÇAĞLAYAN ÖZCAN tarafından bakanlığımızda imzalandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülecek olan “Tarımda Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi” Projesi kapsamında Geçici Koruma Altındaki Suriyelilere yönelik olarak Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) ile 9 Şubat 2022 tarihinde imzalanan hibe sözleşmesi, 26 Şubat 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye Cumhuriyeti adına Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın imza koyduğu Hibe Sözleşmesi’nde, Uygulayıcı Kuruluş olarak Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü yer aldı.

Sözleşmeye konu hibeyi Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Federal Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) adına ve hesabına sağlayacak.

Tarımda Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi (PEPA) Projesi’nin temel amacı; Gaziantep ve Adana tarım sektöründeki Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler (GKAS) ve ev sahibi topluluklar için mevcut tarımsal dijital Tarım ve Orman Bakanlığı veri tabanı ile entegre bir dijital modül aracılığıyla istihdamı teşvik etmek için teknik hedef odaklı eğitimler yoluyla tarımsal yeterlilik bakımından kapasitelerini artırarak, GKAS’ların sosyo-ekonomik entegrasyonunu kolaylaştırma ve yerel ekonomik istikrar ve büyümeye katkıda bulunmak olarak belirlendi.

Ankara’da Tarım ve Orman Bakanlığı’nda düzenlenen protokol imza törenine Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN ile diğer bir il olan Gaziantep adına İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet KARAYILAN ve Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Aylin ÇAĞLAYAN ÖZCAN katıldı. Genel Müdür ÖZCAN, yeni bir projeyi iki ilde uygulayacaklarını belirterek hayırlı olması temennisinde bulundu.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN de benzer projeleri başarı ile uygulayan bir il müdürlüğü olduklarını ifade ederek, projenin gereğini hemen yerine getirmek için çalışmalara başlayacaklarını söyledi.