Adana Haber
HV
23 MART Perşembe 18:20

İlimizde Yaş Meyve-Sebze İhracatı Konulu Toplantı Düzenlendi

​Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-09-2022 11:00   Güncelleme : 14-09-2022 11:00
İlimizde Yaş Meyve-Sebze İhracatı Konulu Toplantı Düzenlendi

​Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali TEKİN başkanlığında, yaş meyve-sebze ihracatı ile ilgili toplantı yapıldı. İl Müdür Yardımcısı Yusuf İzzet IŞIK, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Burcu DANACI, Gıda ve Yem Şube Müdürü Semahattin TOKTAŞ, Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürü Ali TOPAL, İthalat- İhracat birimi, İnspektörler, Paketleme Tesis Sahipleri ve Yetkilileri, İhracatçı Firma Temsilcileri ile gümrükçülerinin de katıldığı toplantıda karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri görüşüldü.

Toplantıda konuşan İl Müdürü Muhammet Ali TEKİN, ilaç bayiileriyle ilgili olarak bakanlığımızın yeni tedbirler aldığını, bu kapsamda ilimizde denetimlerin yapıldığını ve Bakanlıktaki toplantılarda yaş meyve-sebze ihracatıyla ilgili yaşanan sorunlar hakkında konuşulduğunu ifade etti. TEKİN, ihracatta sorun yaşanmamasının sözleşmeli üretici olayının yaygınlaştırılması ile aşılabileceğini vurguladı.

Gıda ve Yem Şube Müdürü Semahattin TOKTAŞ ise toplantıda ihracat başvuruları ve narenciye ihracatında uygulanan prosedürler hakkında bilgilendirme yaptı. Toplantıda numunelerin laboratuvarlara (resmi veya özel) belli bir sırayla gönderilmesi gerektiği, hafta sonu nöbetçilerinin hazır olmasının önem arzettiği, bazı ürünlerde model sertifika uygulamasına geçildiği, bildirim alan firmalardan bildirim alınan ürün için yıl boyunca numune alınması gerektiği ve ilimizin en az geri bildirim alan il olduğu, ilimizde ihracat müracaat zamanının saat olarak belli bir standardının olması ve ihracat yapacak firmaların programının bir gün önceden bilinmesi halinde müracaat işlemlerinin daha erken ve programlı yapılmış olacağı, paketleme öncesi firmaların yasaklı maddeler yönünden oto kontrol analizlerini yaptırmaları gerektiği gibi konulara değinildi.

Toplantı sonunda müdürlüğümüz tarafından hiçbir ihracatçının mağdur edilmediği, ihracat yapacak firmaların da müdürlüğümüzün istediği kurallara uymaları gerektiği, saat 15.30’dan sonra yapılacak müracaatların işlemlerine ertesi gün başlanacağı ve ücret yatırmayanların ihracatlarının kesinlikle yapılmayacağı konusu netleştirildi.

AdminAdmin

YORUMLAR
Türkiye Haberi