Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-09-2021 17:41   Güncelleme : 13-09-2021 17:41

İyi Tarım Uygulamalarında Hedef 1 Milyon Dekar

​Adana’da iyi tarım uygulaması yapılan alanlar geçen yıla göre 100 bin dönümün üzerinde genişleyerek 695 bin dekara ulaştı

İyi Tarım Uygulamalarında Hedef 1 Milyon Dekar

​Adana’da iyi tarım uygulaması yapılan alanlar geçen yıla göre 100 bin dönümün üzerinde genişleyerek 695 bin dekara ulaştı.

İnsan sağlığına zararlı kalıntılar içermeyen, çevreyi kirletmeden veya doğal dengeye zarar vermeden ülkenin tarımsal mevzuatına uygun olarak gerçekleştirilen, kayıt altına alınarak kontrol edilip sertifikalandırılan üretim şekli olan iyi tarım uygulaması yapılan tarla ve bahçelerden elde edilen ürünlerin son yıllarda özellikle iç ve dış pazarda tercih edilmesinin etkisiyle uygulamaya Çukurova çiftçisi rağbet gösteriyor.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü verilerine göre, 2018’de 632 bin dekar alanda yapılan üretim, 2019’da salgının kısmi olumsuz etkisiyle 578 bin dekar olarak gerçekleşti. Buna karşın 2020 yılında bir önceki yıla göre 100 bin dönümden fazla artış göstererek 695 bin dekara ulaşan iyi tarım uygulaması yapılan alan miktarının bu yıl 1 milyon dönüme yükselmesi hedefleniyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, iyi tarım uygulamalarının, üretimde kullanılan gübre ve ilaçların ruhsatlı, belirlenen dozda ve tarihte kullanılması, sertifikalı tohum ve fidan tercih edilmesi, toprak ve üründeki kalıntıların analizinin yapılması, kullanılan ilaç ve gübrelerin poşet ve ambalajlarının dahi saklanıp geri dönüşüme teslim edilmesi, ilaç kullanımı sonrası bitkinin ilacı attıktan sonra hasat edilmesi, sulamada kapalı sistemler kullanılarak toprağın çoraklaşmasının önlenmesi gibi unsurları barındırdığını ve tüm bunların denetlenmesini kapsadığını belirtti.

İyi tarım uygulamalarının AB Yeşil Mutabakatı hedeflerine uyum gösterdiğini ifade eden Tekin, ürünleri iç ve dış pazarda tercih edilen bu uygulamaların çiftçiler arasında yaygınlaşması için Bakanlığın da destek verdiğini vurguladı.

Tekin, uygulamaya Çukurova çiftçisinin ilgisinin her geçen gün arttığını kaydederek şunları söyledi; “Bakanlığımız, iyi tarım uygulamasına geçen çiftçilerimize tarımsal destekler veriyor. Bu destek, dekara 20 ile 150 lira arasında değişiyor, çitçilerimizin diğer desteklerle dekar başına almış oldukları destek miktarı oldukça artıyor. Bu uygulama sayesinde hem Avrupa hem dünyanın çeşitli ülkelerine yapılan ihracatımız başarılı bir çizgi seyrediyor. Özellikle AB’nin gündeme getirdiği Yeşil Mutabakat’ın da aslında temelini iyi tarım uygulamaları oluşturmaktadır. İyi tarım sayesinde de bizim ihracatımızın sürekliliği devam edecektir”.

Adana’da en fazla iyi tarım uygulamalarının yapıldığı ürünlerin başında narenciyenin geldiğini, bunu örtü altı sebze ve meyve üretiminin takip ettiğini ifade eden Tekin, şöyle devam etti; “Adana’da şu anda 695 bin dönüm alanda iyi tarım uygulamaları yapılıyor. İyi tarımda ilk hedefimiz bu yıl 1 milyon dekarda bu uygulamanın yapılmasını sağlamak. Önümüzdeki yıllarda iyi tarım uygulaması yapılan alanları 3 milyon dekara çıkarmak istiyoruz. Bazı alanlar ve ürünler bu uygulama kapsamında değerlendirilmiyor ama alanları büyüterek bu hedeflediğimiz noktaya geleceğimize inanıyoruz. Çiftçilerime çağrımız bu 695 bin dekar alanın daha üst seviyelere çıkarılması. Ekiplerimiz sahada sürekli eğitim ve yayım çalışmaları yapıyorlar. Biz, iyi tarıma geçen çiftçilerimize elimizden geldiğince yardımcı olup, onların tüm işlerini kolaylaştırarak hızlı bir şekilde bu uygulamaya geçmesini sağlıyoruz”.