Ekonomi
Giriş Tarihi : 28-10-2021 17:42   Güncelleme : 28-10-2021 17:42

Kamu-Özel Sektör İletişimi Projelere Yansıyacak

Kamu-Özel Sektör İletişimi Projelere Yansıyacak

Kamu-Özel Sektör İletişimi Projelere Yansıyacak

​Adana’nın pandemi sonrasındaki dönemde, konumlanmak istediği yeri ve gelişme eksenlerini hep beraber belirlemek için Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) koordinasyonunda devam eden “Adana’da Kamu-Özel Sektör İletişiminin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında 3. Çalıştay programı gerçekleştirildi.

“Adana Projelerini Hayata Geçiriyor” konu başlığıyla gerçekleşen çalıştaya Vali Süleyman ELBAN, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan KARALAR, Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal AKAY, Sanayi Odası Başkanı Zeki KIVANÇ, AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir SÜTÇÜ, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin BİLGİÇ ve ilgili kurumların yetkilileri katıldı.

 Programda bir konuşma gerçekleştiren Vali ELBAN,  bir yılı aşkın süreden beri çalışmaların yapıldığını fakat pandemi koşulları nedeniyle yüz yüze ilk defa bir araya geldiklerini söyledi.

Bu salonda bulunan herkes aslında Adana’nın potansiyeli ve gücü hakkında belli bir bilgiye sahip diyen Vali ELBAN, “Yapılan bu çalışmalarla biz birkaç şey hedefliyoruz. Bunlardan bir tanesi mevcut potansiyelimizi, gücümüzü doğru değerlendirebiliyor muyuz? Kaynağımızı, gücümüzü doğru bir şekilde bir araya getirebiliyor muyuz? Potansiyel olarak var olup da bizim fark edemediğimiz konular var mı? Bütün bunların ötesinde artık gelişen dünyada yeni teknolojiye; yeni kalkınma yöntemleri, yeni ihtiyaçlar çerçevesinde biz de Adana olarak 1800’lü yıllardaki gibi tarımda, sanayide yine öncü il olabilir miyiz? Adana’yı mevcut şartların daha ilerisine götürebilmek için ne yapabiliriz bunun çalışması içerisindeyiz” dedi.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Başkanı Güven SAK ise Adana için 11 sektörde projelerin hayata geçirilmesinin planlandığını ve ilk aşamada Sürdürülebilir Tarım, İmalat Sanayi, Sosyal Yaşam alanındaki projelerin kamuoyuna sunularak yol haritasının tartışılacağını ifade etti.

 “Adana Projelerini Hayata Geçiriyor” konu başlığıyla gerçekleşen çalıştayda daha sonra Sürdürülebilir Tarım alanında ortaya konulan Adana’da Üreticiler İçin Pilot Akıllı Tarım Uygulamaları, İmalat Sanayi, sanayi için ortaya konulan Dijitalleşerek Yeşil Mutabakata Uyum Sağlayan Sanayi, sosyal yaşam alanında ortaya konulan Akıllı Ulaşım Planlaması: Mobil ve Ulaşılabilir Adana projelerinin yol haritası katılımcılara alt oturumlarda anlatılarak görüş alış verişinde bulunuldu.