Gündem
Giriş Tarihi : 30-06-2021 19:54   Güncelleme : 30-06-2021 19:54

Kurbanda Hijyene Dikkat!

KURBAN BAYRAMI PANDEMİ VE HALK SAĞLIĞI Kurbanda Hijyene Dikkat! İslam dininin önemli vecibelerinden birisi olan kurban ibadetini dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak hayvana en az acı verecek şekilde kesmeli veya vekâlet yoluyla kestirmelidir

Kurbanda Hijyene Dikkat!

KURBAN BAYRAMI PANDEMİ VE HALK SAĞLIĞI

Kurbanda Hijyene Dikkat!

İslam dininin önemli vecibelerinden birisi olan kurban ibadetini dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak hayvana en az acı verecek şekilde kesmeli veya vekâlet yoluyla kestirmelidir. COVID-19 etkeni (SARS-CoV-2) zoonotik kaynaklı bir virüstür. İnsandan insana damlacık, temas ve bazı durumlarda aerosol yoluyla bulaşır. Covid-19 Pandemi döneminde alınan önlemlere uyulmalı, bayramlaşmada, kurban satış ve kesim yerlerinde kişiler ile aramızda en az 1,5 metre mesafe bulunmasına, maske takılmasına ve hijyene dikkat edilmelidir. 

Kurban Bayramında hijyen kurallarına uygun olmayan ortamlarda kesilen hayvanlar ve artıkları, mikroorganizmaların çoğalarak çevreye yayılmasına ve birtakım hastalıkların görülmesine sebep olabilmektedir. İnsanlar ihtiyaçları gereği hayvanlarla iç içe yaşamakta olup, onların başta eti ve sütü olmak üzere birçok ürününden yararlanmaktadır. İnsan sağlığı yönünden önemli olan ve dünyada olduğu gibi ülkemizde de hâlâ halk sağlığı problemi olmaya devam eden;  Şarbon, Kist hidatik (kistik ekinokokkozis), Kırım Kongo Kanamalı Ateşi,Brusellozis, Leishmaniasis (Şark Çıbanı, Kala-Azar), Salmonellozis, Tüberküloz (verem), Toksoplazmozis,Kuduz hastalığı başta olmak üzere ve viral, bakteriyel, paraziter ve mantar hastalıkları kolaylıkla insanlara bulaşabilmektedir. Zoonotik hastalıklardan birtakım basit kuralları uygulamakla önlenebileceği de unutulmamalıdır.

Özellikle hayvan hareketlerinin çok olduğu, hayvanlarla insanların temasının oldukça arttığı Kurban Bayramlarında, çok sayıda hayvanın kesilmesi münasebetiyle kesim öncesi ve kesim sonrası gereken kontrollerin yapılarak, hijyen kurallarına dikkat edilmesi, kesilen hayvanlara ait etlerin tüketiminde (saklama, hazırlama, pişirme vb.) gerekli hassasiyetin gösterilmesi, zoonotik hastalıkların yayılmasının engellenmesinin yanı sıra, bu hastalıkların bulaşmasına da engel olunması açısından da büyük önem arz etmektedir.
Bu kapsamda;

 Kurban bayramınızı tebrik eder esenlikler dileriz.

Kist Hidatik Afiş ve Broşür’ü görüntülemek için tıklayınız.