Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-09-2021 18:18   Güncelleme : 08-09-2021 18:18

“Lokman Hekim Tıbbi ve Aromatik Bitki Projesi” Kapsamında Hasat Etkinliği Yapıldı

​Adana Valiliği koordinesinde Yüreğir Kaymakamlığı, Çukurova Üniversitesi, Yüreğir Belediyesi, Adana Orman Bölge Müdürlüğü, Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Doğu Akdeniz Araştırma Enstitüsü ortaklığı ile yürütülen “Lokman Hekim Tıbbi ve Aromatik Bitki Projesi” kapsamında, deneme ekimi yapılan tıbbi ve aromatik bitkilerin hasadı gerçekleştirildi

“Lokman Hekim Tıbbi ve Aromatik Bitki Projesi” Kapsamında Hasat Etkinliği Yapıldı

​Adana Valiliği koordinesinde Yüreğir Kaymakamlığı, Çukurova Üniversitesi, Yüreğir Belediyesi, Adana Orman Bölge Müdürlüğü, Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Doğu Akdeniz Araştırma Enstitüsü ortaklığı ile yürütülen “Lokman Hekim Tıbbi ve Aromatik Bitki Projesi” kapsamında, deneme ekimi yapılan tıbbi ve aromatik bitkilerin hasadı gerçekleştirildi.

Yüreğir ilçesi Yakapınar Mahallesi’nde 10 dekar alanda ölmez otu, biberiye, kekik, lavanta, melisa ve tıbbi nane bitkilerinden oluşan deneme alanında düzenlenen hasat etkinliği, Adana Valisi Süleyman ELBAN’ın da katılımıyla yapıldı. Vali ELBAN hasat etkinliğinde yaptığı açıklamada tarihte Lokman Hekim adıyla bilinen ve şifa dağıttığına inanılan kişinin yaşadığı ve yazdığı ölümsüzlük reçetesini Ceyhan Nehri’ne düşürdüğüne inanılan bölgede olduklarını belirtti. Etkinlik sonrasında deneme tarlasını gezen Vali ELBAN, İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN ile Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saliha KIRICI’dan bilgi aldı.

Lokman Hekim’in sunduğu şifanın kaynağı olan bitkilerin, yine burada yetiştiğine dikkati çeken ELBAN, kendilerinin de bu bitkilerin doğal haliyle bulunanlarının ıslah edilmesi, az ekilen veya seyrek bulunanların da ekiminin yaygınlaşması için proje hazırladıklarını söyledi. ELBAN, proje kapsamında şifalı tıbbi aromatik bitkilerin tamamını, Adana’nın her yerinde yetiştirme çabasında olduklarını belirterek konuşmasına şöyle devam etti; “Tüm paydaşların hepsi bu sektörün gelişmesi ve kaybolmaya yüz tutmuş bu değerin tekrar canlanması için bir çaba içerisindeler. Burada 5-6 ayrı bitkinin denemesi yapıldı. Bize ifade edilene göre verimlilikte çok ciddi başarı elde edildi. Diğer alanlarda da yine ciddi bir verimlilik olduğu gözlemlendi. İnşallah bölgemize, iklimimize, toprağımıza, uyum sağlayan bu tür tıbbi aromatik tüm bitkilerle ilgili yoğun bir çalışma içerisinde olacağız”.

Vali ELBAN daha sonra melisa otunun ilk hasadını yaparak proje kapsamında denemesi yapılan tüm tıbbi ve aromatik bitkilerin hasadını başlattı. Düzenlenen hasat etkinliğine Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan BİNGÖL, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet KOCAİSPİR de katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından proje kapsamında 6 ilçede toplam 944 bin adet olmak üzere 312 dekara ölmez otu, biberiye, kekik, çörek otu, lavanta, adaçayı, nane, melisa, papatya gibi tıbbi ve aromatik bitkinin deneme ekimi yapıldı.