Gündem
Giriş Tarihi : 02-07-2021 00:06   Güncelleme : 02-07-2021 00:06

Rektör Polat Kazakistan’da resmi temaslarda bulundu

Karabük Üniversitesi Prof

Rektör Polat Kazakistan’da resmi temaslarda bulundu

Karabük Üniversitesi Prof. Dr. Refik Polat, beraberinde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Coşkun ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Öğr. Gör. Oya Önalan Çepni ile birlikte Kazakistan’ın Başkenti Almatı Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı’yı ziyaret ederek, Kazakistan Nur-Mübarek Mısır İslam Medeniyeti Üniversitesi’nde ikili görüşmeler ve toplantılar gerçekleştirdi.

Kazakistan’ın başkenti Almatı’da ilk olarak, Nur-Mubarek Mısır İslam Medeniyeti Üniversitesi ziyaret edildi. Burada iki üniversite arasında Mevlana Değişim Programı Protokolü ve momerandum imzalandı. Momerandum, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve Kazakistan Nur-Mubarek Mısır İslam Medeniyeti Üniversitesinin Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Kairat Kurmanbayev tarafından imza altına alındı. 

Momerandum kapsamında, akademik iş birliğini geliştirmeyi hedefleyen ortak akademik yayın, sempozyum, konferans, seminerler, ortak proje ve organizasyonlar, diğer bilimsel faaliyetler ile eğitim sürecini geliştirmek için öğretim elemanı, öğrenci değişimi gibi konularda anlaşma sağlandı.

Rektör Polat ve beraberindekiler daha sonra Kazakistan Almatı Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı’yı ziyaret etti. Başkonsolos Akıncı “Ziyaretinizden memnuniyet duydum. 10 bin uluslararası öğrencisiyle Türkiye’de ilk sıralarda yer alan Karabük Üniversitesi’nin Kazakistan ile kardeşlik bağlarımızı pekiştirecek verimli çalışmalar yapmasını umut ediyorum.” dedi. 

Rektör Polat, “Türki Cumhuriyetlere gerçekleştirdiğimiz bu yolculuk, bizim için büyük anlam ifade ediyor. Aynı dinin mensubu olduğumuz, aynı dili konuştuğumuz bu topraklarda bize eşlik eden Karabük Üniversiteli öğrencilerimizin olması bizler adına ayrı bir gurur sebebi. Bundan dolayı mutluluk duyuyorum. Kardeşlik ve gönül bağımız ebedidir.” ifadelerini kullandı. 

Ziyaretin anısına gerçekleştirilen hediye takdimi ile ziyaret sona erdi.