Eğitim
Giriş Tarihi : 02-11-2021 22:05   Güncelleme : 02-11-2021 22:05

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir Çukurova Üniversitesinde Öğrencilerle Buluştu

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir Çukurova Üniversitesinde Öğrencilerle Buluştu

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir Çukurova Üniversitesinde Öğrencilerle Buluştu

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ‘Savunma Sanayii Üniversite Buluşmaları’ projesi kapsamında Çukurova Üniversitesindeydi. Öğrencilerle sohbet eden Prof. Dr. Demir başarının en önemli adımının ‘öz güven’ olduğunu ifade ederken, Prof. Dr. Tuncel teknolojiyi üreten bir üniversite olmanın yolunun erken aşamalarda öğrencileri araştırma ile tanıştırmak ve yeni nesil teknolojilere odaklanmaktan geçtiğine vurgu yaptı.

 

Çukurova Üniversitesini ziyarette Prof. Dr. Demir ve beraberindeki savunma sanayinin önde gelen firmalarım temsilcileriyle birlikte ilk olarak, Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel’i makamında ziyaret etti. Savunma Sanayii Üniversite Buluşmalarına önem verdiklerini ifade eden Prof. Dr. Demir’e Rektör Prof. Dr. Tuncel günün anısına hediye takdim etti.

Rektörlük makamından sonra protokol üyeleri Çukurova Üniversitesi bünyesinde yer alan TEKNOKENT’e geçerek öğrencilerle buluştu. Prof. Dr. Demir, öğrencilerin yaptığı insansız hava aracını ve elektrikli otomobilleri inceledi. Elektrikli otomobillerden birine binen Prof. Dr. Demir, öğrencilere başarılarının devam etmesi temennisinde bulundu.

Dr. Meryem Tuncel yaptı. Prof. Dr. Tuncel üniversite olarak her türlü iş birliğine hazır olduklarını ifade etti. Prof. Dr. Tuncel konuşmasına şöyle devam etti;

“Savunma Sanayimiz yürütmekte olduğu ileri teknoloji içeren çalışmalarla hem askeri hem de sivil amaçlı yürütülen AR-GE çalışmalarına öncülük ederek ülkemizin ekonomik kalkınmasına da çok değerli katkılar sunmaktadır.  Bugün bu buluşma, genç araştırıcılarımızın buradan alacakları ilhamla başlayacakları nitelikli çalışmaların savunma sanayimize destek verebileceği, hem de özel sektörün de ihtiyaç duyduğu AR-GE ve yenilikçilik faaliyetlere de katkı sağlayabileceği için son derece önemlidir.”

 “Teknolojiyi üreten bir üniversite olmanın yolu erken aşamalarda öğrencilerimizi araştırma ile tanıştırmak ve yeni nesil teknolojilere odaklanmaktan geçmektedir. Ağırlıklı olarak bölgesel ölçekte devam eden Üniversite-sanayi işbirliğini biraz daha ileriye götürerek Üniversite-Savunma Sanayi işbirliğine dönüştürme şansını bugün elde etmiş bulunmaktayız. Üniversite yönetimi olarak bu alanda yürütülecek her türlü işbirliğini desteklemeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Dr. İsmail Demir de, Kuluçka Merkezi’ndeki ‘Savunma Sanayii Üniversite Buluşmaları’ programı kapsamında Mühendislik Fakültesi öğrencilerine açılış dersi verdi.

Savunma Sanayii Başkanlığını tanıtarak yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Demir, “Savunma Sanayii Başkanlığı 36 yıllık tarihçesi olan bir kurum. Eskiden müsteşarlıktı ama şuanda başkanlık olarak faaliyet gösteren bir kurum. Ana amaç TSK, güvenlik güçlerinin ve istihbarat teşkilatımızın ihtiyaçlarını karşılamak. Bunları karşılarken de yerli ve milli teknolojileri incelemek. Bizim asıl işimiz proje yürütmek. Projeyi takip eden, sözleşmesini yapan, teknoloji gelişimini önceleyen bir yapımız var. Teknoloji ve bilim deyince asıl kaynak üniversiteler. Bilim üretmek, oradan uygulamalı bilimlere geçmek bir zincir. Türkiye’nin gelişmiş bir ülke olmasını, küresel bir güç olmasını sağlayacak girişimde bu. Bu zinciri kurmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

Öğrencilere 3 slogan sıralayan Prof. Dr. İsmail Demir, “İlk başta şart olan şey özgüven. Artık bunu yıllardır tekrar ede ede sizlerde duymuşsunuzdur.

Bu gerçekten özgüveni yansıtması gereken bir konu. Diğer bir sloganımız ise hayallerimiz büyük olacak ama hayalperest olmayacağız. Hayallerimiz büyük olacak ama o hayallerimizi kurmak için ne yapmak gerekiyorsa onu yapacağız. Üçüncü sloganımız ise hata yoktur, öğrenilmişlikler vardır. Hiçbir ortamda gayretimiz boşa gitmez. Her gayretin sonunda sonuç alamasak bile sonuç alamamanın kendisi bir sonuçtur. Bu da bir derstir. Bir söz vardır çaba, gayret bizden muvaffakiyet Allah’tandır. Doğalgaz arama çalışmalarında da hoşuma giden bir cümle vardı her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır. Her çabalayanlar başaramaz ama başaranlar çabalayanlardır. Bunu ben burada görüyorum. Bu enerjiyi çeşitli ortamlarda gördük, şahit olduk. Bizim burada amacımız dilek ve temenniyi karşılıklı bir iş birliğine dönüştürmek ve başarıya ulaşmak” ifadelerini kullandı.

Soru sormaktan çekinilmemesi gerektiğini de aktaran Prof. Dr. Demir, “Sizin o anlamadığınız konuyu veya saçma gelen soru oradaki çoğu kişinin de aklında vardır. Siz o soruyu sorarak başkalarına da fayda sağlamış olursunuz ve cesaret örneği gösterirsiniz.

Kimse size aptal gözüyle bakmaz. Bakanlar olursa bile o onların hatasıdır. Hayatta böyle devam edecektir. Gerek sosyal, gerekse teknik konularda bir iletişim içinde olmak hepsinin başında geliyor” diye konuştu.

 

Savunma Sanayii Başkanlığı’na her zaman ulaşılabileceğini kaydeden Prof. Dr. Demir, “Biz ulaşılamaz değiliz. Bize çeşitli ortamlardan ulaşabilirsiniz. Vizyoner genç diye bir uygulamamız var. Bu bir portal. Orada staj, iş başvurularınızı çalışacaksınız. Arkadaşlarımız sizlerle temas da bulunup cevaplayacaklar” dedi.

Program daha sonra basına kapalı şekilde soru-cevap ile devam etti. Programa, savunma sanayi sektör temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

.