Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-02-2022 19:16   Güncelleme : 16-02-2022 19:16

Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri E-Ticarete Başlıyor

Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri E-Ticarete Başlıyor

Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri E-Ticarete Başlıyor

​Aralarında Adana’dan Tapaneli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin de bulunduğu 13 tarımsal kalkınma kooperatifi ortak e-ticaret yapmak için protokol imzaladı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO), Tarım ve Orman Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında 10 ilde bulunan 13 tarımsal kalkınma kooperatifi, e-ticaret konusunda iş birliği protokolüne imza attı.

Avrupa Birliği finansmanı ile hayata geçirilen “Sosyoekonomik Entegrasyonun Desteklenmesi ve Geçim Sağlama İmkanlarının Yaratılması Aracılığıyla Türkiye’de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ile Ev Sahibi Toplulukların Dayanıklılığının Geliştirilmesi Projesi” kapsamında kurulan kooperatiflerin temsilcileri, İzmir’deki bir otelde bir araya geldi.

Protokol töreninde konuşan FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül SELIŞIK, sürdürülebilir tarımsal kalkınmada kadın istihdamının çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Tarımsal kalkınmada kadın istihdamı için iş birliklerinin de önemine değinen SELIŞIK, şöyle konuştu; “Kooperatifçiliğin geçici koruma altındaki Suriyelilerin sosyal ve ekonomik hayata entegrasyonu konusunda da büyük bir etkisi var. ‘Hep Yerinden’ markasıyla tüm kooperatiflerin kendi yöneteceği ve koordine edeceği E-Ticaret Platformu’nun oluşması için yol göstericilik yapıyoruz. Kooperatiflerin bir araya gelerek somut ihtiyaçlar ve işler odağında resmi iş birlikleri kurmasını öneriyoruz. Bu kapsamda hazırladığımız Kooperatifler E-Ticaret İş Birliği Protokolü ile yenilikçi bir uygulamayı daha kazandırmayı hedefliyoruz”.

“Güçlü Geçim Dayanıklı Toplum” sloganıyla yürütülen projede Adana, Bursa, İzmir, Hatay, Gaziantep, Kilis, Manisa, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Van’da bulunan 13 kooperatif temsilcisi, FAO uzmanları ve hukuk danışmanları rehberliğiyle hazırlanan Kooperatifler E-Ticaret İşbirliği Protokolü’nü imzaladı.

Proje kapsamında kooperatifler, “Hep Yerinden” markası altında bir araya gelecek. Kooperatifler, tüm alanlarda ortak stratejiler geliştirerek, dijital pazar kuracak.

Adana’dan Feke’de kurulu bulunan Tapaneli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin de yer aldığı protokolün kooperatiflerin güçlerini birleştirerek daha rekabetçi olmalarını sağlayacağını ifade eden Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN de günümüzde ticaretin önemli bir kısmının e-ticaret üzerinden yapıldığını söyledi.

Platformda yer alan 10 şehirdeki 13 kooperatif, bulundukları yörelerde nitelikli ürünleri e-ticarete hazırlayacak. Bu kapsamda, Adana Tapaneli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi lavanta ürünleri, Bursa Uludağ Yiğitali Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yöresel kahvaltı hizmeti ve ürünleri, Gaziantep Ayıntap Tarımsal Kalkınma Kooperatifi fıstık ezmesi, Hatay Samandağ Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yöresel meyvelerden reçeller, İzmir Turuncu Eller Tarımsal Kalkınma Kooperatifi mandalina ürünleri, Kahramanmaraş Mutlu Besin Tarımsal Kalkınma Kooperatifi mantar kurusu ve cips tarhana, Kilis Kilizi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi zeytinyağlı sabun, Manisa Soma Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi glutensiz ürünler, Şanlıurfa Nazende Tarımsal Kalkınma Kooperatifi isot ve ejder meyvesi, Van Artos Kadın Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bal ürünleriyle sanal mağazalarına destek verecekler.