Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-12-2021 21:21   Güncelleme : 16-12-2021 21:21

Tıbbi ve Aromatik Bitki Projesi Değerlendirildi

Tıbbi ve Aromatik Bitki Projesi Değerlendirildi

Tıbbi ve Aromatik Bitki Projesi Değerlendirildi

​Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan BİNGÖL, İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN’i ziyaret etti. Ziyarette “Lokman Hekim Tıbbi ve Aromatik Bitki Projesi”nin durumu ile gelecek yıl tıbbi ve aromatik bitki konusunda yapılacak çalışmalar hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.

Adana Valiliği öncülüğünde başlatılan ve Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Yüreğir Kaymakamlığı’nca ortaklaşa yürütülen Lokman Hekim Tıbbi ve Aromatik Bitki Projesi’nde gelinen nokta İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN ile Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan BİNGÖL’ün İl Müdürlüğü’nde gerçekleştirdiği ziyarette ele alındı. İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN’i ziyaret eden Kaymakam BİNGÖL’e İl Müdürü TEKİN, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Birsen ERGÜN ve teknik personeller tarafından projenin durumu hakkında bilgilendirme yapıldı. İl Müdürü TEKİN, 2022 yılında il genelinde tıbbi ve aromatik bitki üretiminin yaygınlaştırılması için bakanlığa da proje sunduklarını belirterek, tıbbi nane, adaçayı, kekik, melisa, ölmez otu, biberiye gibi bitkileri özellikle kırsal kesimde alternatif ürün olarak yetiştirmek ve yaygınlaştırmak istediklerini söyledi.

Yüreğir Kaymakamı Oğuzhan BİNGÖL ise Misis Mahallesinde kurulan deneme parselinin tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği için örnek bir parsel olduğunu ifade ederek, Yüreğir’in marjinal toprağa sahip bölgelerinde tıbbi ve aromatik bitki yetiştirilmesi potansiyelinin hala var olduğunu vurguladı. Kaymakam BİNGÖL, Adana Valiliği öncülüğünde tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılmasında hedef bölgenin 2022 yılında dağlık kesimdeki ilçeler olacağını da sözlerine ekledi.

Ziyarette İl Müdürü TEKİN tarafından Kaymakam BİNGÖL’e içerisinde Lokman Hekim Tıbbi ve Aromatik Bitki Projesi kapsamında Misis’te kurulan deneme parselinde hasat edilip kurutulan tıbbi nane, adaçayı, kekik, melisa, ölmez otu, biberiye gibi bitkilerin bulunduğu Tıbbi Bitki Sepeti hediye edildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Lokman Hekim Tıbbi ve Aromatik Bitki Projesi kapsamında, 6 ilçede toplam 944 bin adet olmak üzere 312 dekara ölmez otu, biberiye, kekik, çörek otu, lavanta, adaçayı, nane, melisa, papatya gibi tıbbi ve aromatik bitkinin deneme ekimi yapılmıştı.