Ekonomi
Giriş Tarihi : 19-11-2021 20:54   Güncelleme : 19-11-2021 20:54

Üreticinin Sorunları “Saha”da Dinleniyor

Üreticinin Sorunları "Saha"da Dinleniyor

Üreticinin Sorunları “Saha”da Dinleniyor

​Tarım sektörünün en önemli unsuru olan çiftçilerin, tarım teşkilatından istekleri, tarıma yönelik görüş ve önerileri saha çalışması ile yerinde alınıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin “İşimiz Saha Gücümüz Saha” sloganı doğrultusunda, sahada üreticilerle bir araya gelinerek fikir alışverişinde bulunuyor. 

Hafta başında Feke ve Saimbeyli ilçelerinde çiftçiler ile bir araya gelen Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali TEKİN, bu kez Yüreğir İlçesi Geçitli ve Ziyanlı Mahallerinde çiftçiler ile buluştu. Tarım teşkilatının müdüründen en alt kademedeki teknik personeline kadar çiftçilerin yanında olduğunu ifade eden İl Müdürü TEKİN, bakanlığın desteklemeleri ve hibe programları hakkında üreticilerden gelen soruları cevapladı. TEKİN, “Bakanlığımız Kırsal Kalkınma Destekleri ile birçok yatırımcımıza iyi imkan sunuluyor, ayrıca bu yıl makine-ekipman desteği adı altında birçok tarımsal makine alımı da destekleniyor. Tüm çiftçilerimizi bu desteklerden yararlanmaya davet ediyoruz. Bakalığımızın desteği ile bu yıl ilimizde tıbbi ve aromatik bitki üretimini teşvik ettik, yaklaşık 1 milyon fideyi toprakla buluşturduk. Meyveciliği geliştirme projesi kapsamında 40 bin meyve fidanı ile çiftçilerimiz bahçelerini kurdular. Yüzde 75’i Bakanlığımız destekli yem tohumu çiftçilerimize dağıtılarak hayvancılığın sürdürülebilirliğine katkı sağlıyoruz. Yerli tohumlarımızın üretimini teşvik ederek milli değerlerimize hep birlikte sahip çıkmaktayız. Özellikle pandemi döneminde tarımın ne denli önemli olduğu tüm dünyada bir kez daha anlaşıldı” dedi.

Tarımın sürdürülebilirliği, üretimin devamlılığı için bakanlığın her zaman çiftçinin yanında ve destekçisi olduğunu kaydeden TEKİN, üreticilerin her türlü sorununu il ve ilçe müdürlüklerindeki mühendis, veteriner hekim, tekniker ve teknisyenlere iletebileceğini ifade etti. Karşılıklı görüş alışverişi şeklinde gerçekleşen Geçitli ve Ziyanlı Mahallesi’ndeki çiftçi buluşmasında, çiftçiler de karşılaştıkları sorunları İl Müdürü TEKİN’e ileterek, memnuniyetlerini dile getirdiler.

Çiftçi buluşmasında İl Müdürü TEKİN’e İl Müdür Yardımcısı Metin TOPRAK, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Birsen ERGÜN, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Ali YALÇIN, Yüreğir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa DAĞLI da eşlik etti.