Ekonomi
Giriş Tarihi : 24-02-2022 01:05   Güncelleme : 24-02-2022 01:05

Veteriner Hekimlere Uzman Eller Projesi Tanıtıldı

Veteriner Hekimlere Uzman Eller Projesi Tanıtıldı

Veteriner Hekimlere Uzman Eller Projesi Tanıtıldı

​Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, ‘Kırsal Kalkınma Destekleri Programı’ kapsamında yer alan “Uzman Eller Projesi”nin bilgilendirme toplantısı, Adana Veteriner Hekimler Odası’nda gerçekleştirildi. Bu çerçevede tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerindeki girişimcilere verilecek olan 100 bin TL’lik hibenin detayları anlatıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Ali YALÇIN ile Ziraat Yüksek Mühendisi Burak GÖZET tarafından yapılan sunumda, lisans ve ön lisans mezunlarının kendi istihdamlarını yaratabileceği belirtilerek, ilgili eğitimleri almış kişilerin teoride öğrendikleri bilgiyi pratikte kullanabilme olanağına kavuşacağı ifade edildi. Şube Müdürü YALÇIN, “Bakanlığımızın başlatmış olduğu Uzman Eller Projesi ile tarım ve hayvancılık, daha modern ve kaliteli ellerde daha ileri seviyelere taşınacaktır” diyerek Uzman Eller Projesi uygulama rehberi ile ilgili hazırlanan sunuyu sundu. Ardından konuyla ilgili olarak sorulan soruları cevaplandırdı.

Ziraat Yüksek Mühendisi Burak GÖZET ise projenin kırsal alanda yaşayan ve yaşamayı taahhüt eden tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri mezunu genç nüfusun istihdamına katkı sağlamayı hedeflendiğini ifade ederek, “Bu çerçevede girişimcilere kendi işlerinin patronu olabilecekleri kadar hibe verilmektedir” şeklinde konuştu.

Toplantıya ev sahipliği yapan Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat KÖSE de pandemi sürecinde gıdanın ne kadar stratejik bir ürün olduğunun ortaya çıktığını belirterek, “Tarım ve hayvancılıkla beslenmek zorundayız. Yatırımların tamamı, ülkemizin geleceği için çok önemli. Desteklerin uzman ellere verilmesi yerinde bir karar; ancak hibenin 100 bin lira değil de 1 milyon veya üzerine çıkması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Toplantıya, Ç.Ü. Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Sinan KANDIR,  Su Ürünleri Şube Müdürü Gürdal ERSOY ve çok sayıda veteriner hekim, su ürünleri mühendisi ile gıda mühendisi katıldı.