https://www.adanahaberin.com/files/uploads/user/5824aa83d1ae73b56a67273714b57843-a65a4bbf8fd6f851da02.jpg
Nilüfer Yıldırımsel

Son ayların en heyecan verici filmi: Oppenheimer.. Peki kim bu Oppenheimer?

21-07-2023 10:14

Oppenheimer filmi bu hafta gösterime giriyor. Film, "ilk nükleer bombanın babası" olarak anılan esrarengiz bilim adamını ve atom bombasının keşfini anlatıyor. Peki gerçek Robert Oppenheimer kimdir. bugünkü yazımda sizler için derledim. İyi okumalar...

Robert Oppenheimer, tam adıyla Julius Robert Oppenheimer (d. 22 Nisan 1904 - ö. 18 Şubat 1967), Amerikalı fizikçi ve akademisyendir. Atom bombasının geliştirilmesinde önemli bir rol oynamış ve II. Dünya Savaşı sırasında Manhattan Projesi'nin baş bilim adamı olarak görev yapmıştır.

Oppenheimer, New York, ABD'de doğdu. Harvard Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi'nde fizik eğitimi aldı. 1927'de doktorasını alarak California Teknoloji Enstitüsü'nde öğretim üyeliğine başladı. Teorik fizik alanında yaptığı çalışmalarla saygın bir bilim insanı haline geldi.

1942 yılında Manhattan Projesi, atom bombasının geliştirilmesini amaçlayan gizli bir askeri araştırma projesi olarak başlatıldı. Oppenheimer, bilim insanları ve mühendislerin liderliğinde bu projeye dahil oldu ve Los Alamos, New Mexico'da bulunan merkezde çalışmalarını sürdürdü. 1945 yılında, Oppenheimer ve ekibi, Alamogordo Test Alanı'nda gerçekleştirilen Trinity testiyle nükleer patlamanın ilk denemesini başarıyla gerçekleştirdi. Bu deneme, dünya tarihindeki ilk nükleer patlamaydı.

Ancak, atom bombasının Hiroşima ve Nagasaki'ye atılması sonucu yaşanan yıkım ve insan kayıpları, Oppenheimer'ın kariyerini olumsuz etkiledi. II. Dünya Savaşı sonrasında, Amerikan hükümeti ve bazı politikacılar, Oppenheimer'ı güvenlik riski olarak değerlendirdi ve ona yönelik güvenlik soruşturmaları başlatıldı. 1954 yılında güvenlikle ilgili sorunlar nedeniyle ABD hükümeti tarafından bilgi sızdırmakla suçlanarak güvenlik sertifikası iptal edildi.

Sonraki yıllarda, Oppenheimer teorik fizik ve bilimsel araştırmalarına odaklanarak Princeton Üniversitesi'nde ders vermeye devam etti. 1963 yılında ABD Başkanı Lyndon B. Johnson tarafından güvenlik sertifikasının geri verildiğini açıklamasına rağmen, Oppenheimer'ın politik arenadaki itibarı asla tam anlamıyla düzelmedi.

Robert Oppenheimer, kariyeri boyunca nükleer fizik ve teorik fizik alanındaki önemli katkıları ve atom bombasının geliştirilmesindeki lider rolü nedeniyle bilim dünyasında hala büyük bir öneme sahiptir. 1967 yılında zatürre nedeniyle yaşamını yitirmiştir.

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI